Ana Sayfa > Sayı 18 > Portfolyolar > Reha BilirReha Bilir

Beyşehir doğumlu. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunu.   

Amatör fotoğraf çalışmalarına ortaokul yıllarında başladı. Ulusal ve Uluslararası birçok yarışmada 50'nın üzerinde ödül aldı, 200'un üzerinde fotoğrafı sergilenmeye değer bulundu. Bilir, 5 kez ülke takımına seçildi ve 1999 yılında İsviçre'de düzenlenen yarışmada Dünya Kupası kazanan, 2004 yılında İngiltere’de düzenlenen yarışmada Mansiyon kazanan ülke takımlarında yer aldı. Beyşehir ilçesi, Yeşildağ kasabasında bulunan leylekler vadisi ile ilgili çalışmasıyla, leylekler vadisini fotoğraf dünyasına tanıtması nedeniyle Yeşildağ Belediyesi tarafından " Onursal Hemşehri " unvanı ile ödüllendirilmiştir.

Son uç yıldır, Selçuk Üniversitesi fotoğraf etkinliklerine danışmanlık yapmaktadır. Bilgisayar ortamında, fotoğraf üzerine yaptığı sayısal çalışmalar nedeniyle, Pamukbank tarafından yayınlanan "Türkiye’de Fotoğraf" isimli yayında, bu alanda Türkiye’de ilkler arasında gösterilmiştir.

Ülkemizin birçok ilinde dia gösterileri ve sergiler hazırladı, birçok dergide fotoğraf üzerine röportajları yayınlandı. Birçok dergiye fotoroportajlar hazırladı, halen Photo Dijital dergisinde fotoğraf üzerine yazıları yayınlanmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde fotoğrafları sergilendi, ülke genelinde birçok fotoğraf sempozyumuna ve fotoğraf günleri etkinliklerine konuşmacı olarak katıldı. Birçok yarışmada jüri üyesi olarak görev alan BILIR, 2003 yılında, Uluslararası Fotoğraf Federasyonu tarafından AFIAP (Uluslar arası Fotoğraf Sanatçısı) unvanı ile ödüllendirilmiştir. Afad, Efsad, Fsk üyesidir. Akşehir'de kurulan Akşehir Fotoğraf İlgilileri Derneği'nin (Akfıd) onursal üyesidir.

Reha Bilir, halen serbest eczacı olarak çalışmaktadır.


Önceki Sayfaya Geri Dön Yazıcı Dostu