Ana Sayfa > Sayı 18 > Sergi Salonu > Türk ve Ermeni fotoğrafçılardan ‘Merhabarev’Türk ve Ermeni fotoğrafçılardan ‘Merhabarev’

MERHABAREV İSTANBUL-ERİVAN
ON FOTOĞRAFÇIDAN ORTAK ÇALIŞMA
İLK SERGİ 22 EKİM’DE ERİVAN’DA

Türkiye’den ve Ermenistan’dan on belgesel fotoğrafçının ortak çalışmasıyla gerçekleştirilen, İstanbul ve Erivan’da günlük hayatı yansıtan MERHABAREV / Erivan-İstanbul fotoğraf sergisi 22–29 Ekim tarihleri arasında Erivan’da açılacak. Sergi başkent Erivan’ın en hareketli kültür merkezlerinden biri olan Moskova Sineması’nda gerçekleştirilecek. Türkiye’de ve Ermenistan’da yaşayan on belgesel fotoğrafçının bir araya gelerek Mart 2006 tarihinde başladıkları ortak çalışma Avrupa ve Asya’nın çeşitli kentlerinde tekrarlanacak sergilerle devam edecek. Serginin ismi Türkçe ve Ermenice’de ‘selam’ anlamı taşıyan kelimelerin (Merhaba - Barev) birleşiminden meydana geliyor. 

MERHABAREV çalışmasında iki ülkeden 10 fotoğrafçı toplam 18.000 kare fotoğraf çekti. Bu fotoğraflardan seçilen 130 adet siyah-beyaz çalışma sergiyi oluşturdu.

Bu ortak çalışmada fotoğrafçılar yaşadıkları kentleri birbirlerinin gözlerine emanet ettiler. Her iki grup kültürel ve coğrafi olarak çok yakın oldukları halde bir o kadar da yabancı oldukları iki kentte bulundukları günler içinde insanları olabildiğince tanımaya ve anlamaya çalıştılar.  Yüzeysel görüntünün biraz ötesini görmeye gayret ederek fotoğraf çektiler.  Sosyal hayatın farklı noktalarını göstermeye çalışan fotoğrafçılar; iki kentin ortak mekanları, mimari, alışveriş, din, spor, eğlence, eğitim, törenler gibi bir çok başlıkta fotoğraflar ürettiler.  Fotoğrafçıların ilk kez yaşadıkları bu deneyim boyunca ilginç olaylar yaşandı.

Fotoğrafçılar bu çalışmanın her aşamasında olduğu gibi günlük yaşamı fotoğraflarken de geleceğe bakmaya çalıştılar ve geleceğin önemine dikkat çekmek istediler. Önyargılar ve diyalog eksikliği nedeniyle giderek büyüyen problemlerin, ilişkilerin normalleşmesiyle daha kolay çözüm yoluna gireceğini düşünerek çektikleri fotoğraflar aracılığıyla iki kentten, Erivan ve İstanbul’dan gözlemlerini yansıttılar.

Narphotos fotoğraf grubundan beş fotoğrafçı 3 Mayıs’ta gittikleri Ermenistan’ın başkenti Erivan’da bir hafta kalarak günlük hayatı yansıtan fotoğraflar çekmişlerdi. Çalışmanın ikinci aşamasında Patker Photo fotoğraf grubundan beş Erivanlı fotoğrafçı 26 Haziran’da İstanbul’a gelerek benzer bir şekilde, kentin günlük hayatını belgelemişlerdi.

22-29 Ekim tarihleri arasında  Erivan’da açık kalacak sergide, Türkiye’den Serra Akcan, Kerem Uzel, Mehmet Kaçmaz, Tolga Sezgin ve Özcan Yurdalan’ın Erivan fotoğrafları; Ermenistan’dan ise Karen Mirzoyan, German Avagyan, Ruben Mangasaryan, Nelli Şişmanyan ve Anahit Hayrapetyan’ın İstanbul fotoğrafları yer alıyor.

Fotoğrafçılar,  Asya'nın ve Avrupa’nın çeşitli kentlerinde açılacak  sergilerle doğrudan diyaloğun ve önyargısız bakışın altını çizmeye çalıştılar. İstanbul ve Erivanlı on fotoğrafçı MERHABAREV sergisiyle hem 'kendilerini' hem 'ötekini’ ziyaretçilere göstermeyi hedefliyorlar. 

Sergi Erivan’dan sonra İstanbul’da açılacak ve her iki ülkenin çeşitli kentlerinde tekrarlanacak. Sergideki fotoğrafları içeren bir albüm basılacak. MERHABAREV İstanbul-Erivan fotograf sergisi daha sonra Fransa, İtalya, Almanya, Hollanda başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde turneye çıkacak. Bu çalışmanın tamamı Henrich Böll Stiftung ve Anadolu Kültür ve Karşı Sanat Çalışmaları tarafından desteklendi.

Türk ve Ermeni fotoğrafçılardan ‘Merhabarev’Önceki Sayfaya Geri Dön Yazıcı Dostu