Ana Sayfa > Sayı 21 > İzahlı Orhan Cem Çetin Külliyatı / 7İzahlı Orhan Cem Çetin Külliyatı / 7

Bilet

Merhaba,
Zaman çizgisinde, son yıllarda moda olduğu üzere “non-linear” yani doğrusal olmayan bir biçimde, geri-ileri sıçramalarla devam ediyoruz.

2001 yılında İstanbul’da, İMKB Sanat Galerisi’nde ve daha sonra 2002 yılında Yeni Balkan Fotoğrafçılığı Festivali münasebetiyle Selanik’te sergilenmiş olan Bilet serisi, aslında kısmen “5 cm’den Roma” serisinin sunuş metninde dile getirdiğim nedenlerle, yani yolculuklarımı yaygın fotoğrafçı refleksiyle, bir delikten bakarak ve orada olma deneyimini erteleyerek yaşamak istemeyişimle ortaya çıktı.

Yaklaşık 15 yıllık bir zaman dilimi içinde yaptığım yolculuklarda, çoğunlukla bakaçtan bakmadan, elimi uzatarak ya da fotoğraf makinemi kucağımdan kaldırmadan, ne çektiğimi tam olarak göremeden elde ettiğim görüntüler içinden seçilmiş 20 sahnedir Bilet.

Gittiğim yerlerin neye benzediğini değil, oradayken benim neye benzediğimi gösterir bu fotoğraflar. Bunlar tüm yolculuklarım değil tabii ki ama öyle ya da böyle, unutulmaz olanlar. Unutulmaz yolculukların yükselen anları.

Görüntülerde, o anın hakim ruh durumunu ve öznel algımı yansıtma çabasıyla kadraj ve sayısal renklendirme var, ama bunun ötesinde manipülasyon yoktur.  Tümü analog çekimlerden elde edilmiştir.

Orhan Cem Çetin
Amiens


Amsterdam


Ankara


Antalya


Atina


Bükreş


Giresun


Harare


Londra 1

Londra 2


İstanbul


Muğla 1


Muğla 2


Paris


Strasbourg 1


Strasbourg 2


Turgu Muresh


Muğla 3


Viyana


WolfenÖnceki Sayfaya Geri Dön Yazıcı Dostu