Ana Sayfa > Sayı 18 > Sergi Salonu > KurbanKurban
İbrahim Demirel

Fotoğraf sanatçısı İbrahim Demirel’in KURBAN adlı çalışması 12 Mayıs–7 Haziran 2006 tarihleri arasında Ankara Siyah Beyaz Sanat Galerisinde sergilenmiştir. Sanatçının iki yıllık çalışmasının ürünü olan sergide, 100X150 cm boyutlarında 24 adet fotoğraf yer almaktadır.

Dünyaya gelişi kurbanlarla karşılanan, kendisine bir peygamber ismi konulan sanatçı İbrahim Demirel, bugün kurbana olan tepkisini fotoğraflarıyla dile getirmiştir. Her yıl büyük kentlerimizdeki kesim alanlarının basına yansıyan fotoğraflarıyla bir vahşete dönüştüğü belgelenen kurban olgusu, bu kez sanatçı duyarlılığıyla sunulmaktadır.

Yaşamı başdöndürücü bir hızla değişen insanoğlunun inanç ritüelleri arasında yerini günümüzde de koruyan kan dökme geleneği, kurban olgusuyla karşımıza çıkmaktadır.
Kurban koyundur, koçtur, keçidir, devedir, horozdur, büyükbaş hayvandır. Kurban, yalnızca vahşet değil, çevre sağlığımıza yapılan tahribattır, kamu vicdanındaki duyarsızlığımızdır, cehalettir, yasalarla korunduğu iddia edildiği halde çiğnenen hayvan haklarıdır, ilkel yöntemlerin uygulanmasıyla çağdaş insanın çiğnenen onurudur.

Kurban İnsan’dır; sokakta mendil satan kızdır, tiner çeken çocuktur, Batman’da intihar eden kadındır, töreyi uygulayan erkektir, demir parmaklık arkasında ceza çeken düşüncedir, düşünceyi mahkûm edendir, trafik canavarıdır, hortumcudur, teröristtir, terör kurbanıdır, Kyoto Sözleşmesi’ni imzalamayandır, işgalcidir, açlıktan ölen çocuklara değil silahlara para harcayandır, doğal kaynakları tüketendir, kirletendir, sürgündür.

KURBAN’dır; İNSAN’dır.

 Önceki Sayfaya Geri Dön Yazıcı Dostu