Back to Main Page Back to Main PageSon SayıÖnceki SayılarEditörlerİletişim

Editörden

Beni Duyuyorsan Üç Defa Vur

Gezgin Fotoğrafçılar

Uzaklardan

Black&White in Colors

Cadı Kazanı

Temel Tasarım

Kaktüs

Okudunuz mu, Gördünüz mü?

Reklam Fotoğrafçılığı

Orojeni

İşaretçiler

Ciddiyet

Yol Notları

Dosya: Haber Fotoğrafçılığı
. Fotoğraftan Al Haberi, Serpil Yıldız
. Haber Fotoğrafçılığı, Ali Öz
. Portfolyo: Ali Öz

BÜLMETEN

Çağrı: "Türkiye Fotoğraf Sanatında Yitirdiklerimiz "

Eğitim
Film ve Filtreler-1
Özel Efektler-2

Fotoğraf Dünyasından Haberler

Pano

Platformlar
· Foto Muhabirleri Derneği

Yeni Umutlar
· Kaan Osmancık

· Mete Bumin
· Songul Serim

Sergi Salonu
· Deniz Akça

· Özer Esmer

Suyunu Çıkaranlar

Bir Ülke Bir Fotoğrafçı
Joel-Peter Witkin

Portfolyolar
· Sıtkı Fırat
· Adnan Veli Kuvanlık
· Nevzat Yıldıran

 

 

Sayı 10

PLATFORMLAR
Foto Muhabirleri DerneğiTARİHÇE

Adem Altan

Foto Muhabirleri Derneği, 12 Haziran 1984 tarihinde kuruldu. Dernek, yönetim merkezi olarak Ankara’yı belirledi. Derneğin kurucu üyeleri (alfabetik sırayla) Sökmen Baykara, Zekai Durmuş, Halim Ermiş, Rıza Ezer, Dursun Gündoğdu, Bülent Hiçyılmaz, Rafet Hüner, İlhan Kuyucu, Turgut Mantar ve Mehmet Ünlü idi.

Kurucu üyeler yaptıkları ilk toplantıda, dernek başkanlığına kurucu üye Rafet Hüner’in getirilmesine oybirliği il

Arif Akdoğan

e karar verdi. Rafet Hüner’in ardından dernek başkanı olan Bülent Hiçyılmaz, bu görevi yedi dönem boyunca sürdürdü. Bu dönem içinde dernek başkan yardımcılığı görevini de Ümit Turpçu yaptı.

Derneğin, Mayıs 1999’da yapılan 8. Olağan Genel Kurulu’nda Abdurrahman Antakyalı başkanlığındaki yönetim kurulu aday listesi, tüm genel kurul üyelerinin oybirliği ile Foto Muhabirleri Derneği yönetimine seçildi. Halen, Antakyalı başkanlığındaki yönetim kurulu bu görevi sürdürmekteler.

Ateş Tümer

Bir asıra yaklaşan basın fotoğrafçılığı geçmişine sahip olan ülkemizde, foto muhabirlerinin örgütlü topluluklarını oluşturması görüldüğü gibi oldukça geç olmuştur.

FMD üyesi foto muhabirleri, çektikleri fotoğraflarla, siyasetinden toplumsal olaylarına, sporundan magazinine, ekonomisinden diplomasisine Türkiye Cumhuriyeti’nin görsel tarihini yazma sorumluluğunu yerine getirebilmenin çabası içerisindedirler. Bu görevleri sırasında kendilerine edindikleri en önemli ilke objektifliktir.

Atilla Türker

Foto muhabirleri, insanların sevinçlerinin yanısıra hüznünün, coşkusunun yanısıra düş kırıklıklarının da bir anlamda sessiz tanıklarıdırlar. Bu tanıklık sırasındaki tek ses; deklanşörlerden çıkan ufacık seslerdir. Yalnız bu ufacık sesler gerek ülkemizde gerekse dünyada büyük yankılar uyandırdı. Dünyanın tüm foto muhabirlerinin katıldığı yarışmada Türk foto muhabirleri iki kez dünya birincisi oldular. Bu, yapılan işte kaydedilen başarının en önemli göstergelerinden birisidir.

Hakan Denker

Kuruluşundan bu yana, Foto Muhabirleri Derneği’nin gerçekleştirdiği belli başlı önemli etkinlikler arasında, Türkiye’de basın fotoğrafçılığının en önemli ödüllerini "Yılın Basın Fotoğrafları" yarışması sonucunda vermesi ve bu yarışmaya katılan fotoğrafları bir kitap halinde yayınlaması, World Press Photo sergilerinin Türkiye’ye getirilmesi, dernek bünyesinde "Fotoğraf Makineleri Müzesi"nin açılmasını sayabiliriz. Sürekli olarak üyeleriyle elele ve daha ileriye gidebilme çabası içerisindeki dernek, önümüzdeki günlerde gerçekleştireceği etkinliklerle, Türk Basın Fotoğrafçılığı’na elinden gelen katkıyı yapmayı sürdürecektir.

Hikmet Saatçi

YÖNETİM

Abdurrahman ANTAKYALI (Başkan),

Selçuk ŞENYÜZ (Başkan Yardımcısı), Ali ÜNAL (Genel Sekreter), Murat ŞAHİN (Muhasip)

İsmet Gümüşdere

Adem ALTAN, Ali ÖZ, Kenan ÇİMEN, Meriç ENERCAN, Okaner YÜCE, Sefa ÖZKAYA, Ümit BEKTAŞ