Back to Main Page Back to Main PageSon SayıÖnceki SayılarEditörlerİletişim

Editörden

Sanat ve Acı

Fotoğrafın Gücü

Uzaklardan

"Black&White in Colors"

Neden Bazı Şeyleri Kategorize Etmek Zorundayız

Merhaba Atina Here İstanbul

Savunma ve Havacılık Dergisindeki Reklam Fotoğrafları Ne Anlatır

Fotoğraf ve Mimari

Temel Tasarım : Çizgi

Kaktüs

Osmanlı İmparatorluğu' nda Fotoğrafçılar İçin Yönerge

Cadı Kazanı

Orojeni

Okudunuz mu ? Gördünüz mü ?

"Kurguların İnsana Ettikleri"

BÜLMETEN

Ciddiyet

Yol Notları : Hindistan

Eğitim
- Renkli Filmler
- Gün Ortasında Fotoğraf Çekimi

Haberler

DASK

Yeni Umutlar
- Gözde Hakverdi
- Asiye Çığrı

Sergi Salonu
- Barış Köse
- Yiğit Saraç

Solan İki Renk

Suyunu Çıkaranlar

Bir Ülke Bir Fotoğrafçı

Fotoğraftan Al Haberi

Portfolyolar
- Ozan Sağdıç
- Gökhan Demirer
- Ali Rıza Akalın
- Fikret Otyam


 

 

Sayı 11
YOL NOTLARI HİNDİSTAN
Yazı ve fotoğraflar : Faruk Budak

Hindistan... Doğuya yapılacak bir yolculuğun en farklı görüntülerinin yaşanacağı, inanılmaz yansımalarla insanın belleğinden asla çıkmayacak bir ülke. Yaşamın en uçlarda yaşanabildiğinin en çarpıcı görüntülerinin sıradanlaştığı, ama inanılmaz bir hoşgörünün de derinlerde gizlendiği bir koskoca altkıta.

Hindistan’ı en yoğun bir şekilde yaşayabileceğimiz beş önemli kent gezi programımda yer alıyordu. Başkent Delhi, Hinduların ölmeye geldiği kutsal kent Varanasi, Erotik heykellerle süslü tapınakları ile meşhur Khajuraho, Taj Mahal ile ünlü Agra ve Sikhlerin kutsal Altın Tapınağının yer aldığı Amritsar.


Armitsar

Armitsar

VARANASİ


Varanasi, Ganj Nehri

Varanasi'da kremasyon (Hindu inançlarına göre ölü yakma) törenlerini görmek için sabah  erkenden kalkmak gerekiyor. Sanırım bütün oteller   müsterileri için böyle bir tur düzenliyorlar. Bence sabahın erken saatinde uğraşmaktansa böyle bir tur   daha iyi. Sabahın alacakaranlığında rikşa ve kayık peşinde koşmaktan kurtuluyor insan. Bizim oteldekiler 2 $  istediler. Uygun bir fiyat. Rikşa ile Ganj'a getirip küçük teknelere bindirdiler. Büyük tekneler balık istifi ve dönecek yer   yok gibi. Bu da fotoğraf çekmeyi güçleştiriyor. Hava açıksa çok iyi fotoğraf alınıyor.


Varanasi

Varanasi

Kremasyon iki yerde yapılıyor ve yanan cesetin fotoğrafının çekilmesi ciddi bir yasak. Kayıkçı, fotoğraf  çekilmemesi konusunda sizi ikaz ediyor. 80-200lük bir zoom ve yüksek asa ile


Ganj Nehri

bir şeyler çekebilirsiniz. Tekneler, pek fazla yanaştırılmıyor. İnternet'ten öğrendiğime göre yabancılara fotoğraf çektirip sonra ayni ekipten baska adamlar gelip “yasak olan bir seyi yaptınız” diyerek 1000 dolar istiyorlarmış. Kayıkçı da ısrarla bahşiş istedi turun sonunda.Varanasi tüm kutsallığına rağmen Hindistan'da gördüğüm şehirlerden en pisiydi ve motor-rikşacılardan en çok bu şehirde  tedirgin olduk.


Varanasi, ipek kumaşları ile de ünlü

 

KHAJURAHO


Khajuraho

Varanasi'den bir tren yolculuğu ve arkasından uzun bir otobüs yolculuğu yapmak gerekiyor. Küçücük bir köy aslında burası. Ama tapınakları ve tapınaklar üzerindeki erotik ve değişik olayları anlatan heykelleri ile ünlü güzel ve sakin bir yer. Varanasi'den sonra inanılmaz temiz ve insanı rahatlatan bir vaha. Madya   Pradesh eyaleti turizm örgütüne bağlı Hotel Payal'da kaldık. Köyün diğer tarafında, kırlık bir yerde güzel, temiz ve ucuz bir hotel. (9 $/double/nonAC). Hotelden merkeze ve tapınaklara 10 dakikada yürünüyor.

Jain Tapınaklarına köyün merkezinden (gölden) 15 dakikada yürüdük. Burada bisiklet te kiralanabiliyor.

Tapınak giriş ücreti ile arkeoloji müzesine de giriliyor, bu nedenle biletinizi atmayın. Otobüs garajı tarafında pazar kuruluyor. Khajuraho için 24 saat yetiyor ama vakit varsa bu sakinliği daha  fazla yasamanızı öneririm.


Khajuraho

AGRA

Khajuraho'dan Agra'ya karadan gelmek için önce otobüs,sonra da tren yolculuğu gerekiyor. Uçakla 40 dakikalık bir  yolculuk yapılıyor.

Agra'ya günübirliğine Delhi'den gelinebilir. Connaught  Place'teki ITDC-Ashok Travels, Delhi'den Agra'ya tur düzenliyor. Tac-Mahal,   Agra Kalesi ve Fatehpur Sikri mutlaka görülmeli. Günübirlik yorucu olabilir ama buna değer.  Taj Mahal gerçekten enfes bir yapı. İnsanı büyülüyor. Sadece  onun için Hindistan'a gidilebilir. Özellikle güneş doğarken ve    batarken mermerin aldığı renk muhtesem. Dolunay zamanının da fotoğraf açısından çok güzel olduğu söyleniyor. Bu nedenle Agra'da    kalabilirsiniz. Agra yemyesil bir şehir. Grand Hotel'de kaldık. Tren istasyonuna 1,5 km mesafede oldukça temiz ve iyi bir  yemek salonu var. 15 $/double/nonAC.


Agra

Agra

Fatehpur Sikri eski bir Moğol kenti.  Yalnız birincisi şehrin 40 km dışında. Bunun için bir şehir turuna yazılmak çok hesaplı. Turlar sabah 10'da tren istasyonundan başlıyor. Biran önce gidip Istasyon  binasında peronlara bakan kısımdaki Tourism Information'dan bilet alın.

Agra'dan Delhi'ye trenle geldik. Sabah sekizde Karnataka Expresi var. Tren biletini önceden rezervasyon kısmından almak gerekiyormuş. Bize yanlış bilgi verdi gişedeki memur. "Sabah 7 buçukta gelin " demişti. Meğer o numarasız bilet veriyormuş. Neyse Agra-Delhi arası 3 saatlik bir yolculuk. Gündüz yataklıda gitmek bıkkınlık verdi. Seater ya da  chair almak akılcı olurdu.                                                  

HİNDİSTAN İÇİN BAZI PRATİK BİLGİLER

Hindistan'a giderken traveler's cheque, özellikle de   American Express almak oldukça emniyetli bir yöntem.     Kaldığımız otellerin büyük çoğunluğu bu çekleri kabul  ediyor ve nakit'e göre 1 rp kadar fazla veriyorlar.

Riksacıların istedigi ücretin üçte ikisini önerin, hatta  bazen yarısını..üçte İkisinde ısrar edin. Hemen başka bir  rikşacıya sorun. Razı olurlar ama yolda size otelinizi sorarlar, alışveriş yapmak isteyip istemediğinizi sorarlar.   İstediği bir dükkana sadece bakmak için bile girerseniz taksi ücretinde indirim yapacağını söyleyenler bile çıkar. İnanmayın ve sadece istediğiniz yere götürmesini isteyin.     Kabul ederseniz saatlece dolaşırsınız, kötü kazıklanırsınız  veya alışveriş yapmazsanız yüklü bir taksi ücreti  istemi ile karşılaşırsınız. Ayrıca kesinlikle binmeden önce pazarlık yapın ve kaç kişi olduğunuzu vurgulayın.


Pazar yeri


Yaşamın içinden
Agra ,Varanasi, Delhi gibi büyük şehirlerde müthiş bir  komisyon furyası yaşanıyor. Otellerin ve dükkanların   neredeyse tümü rikşacılara komisyon ödüyor. Türkiye'de bu  rakam % 20 ila üçte bir arasinda. Orada da farklı değildir.  Dolayısıyla bu komisyon size sunulacak hizmet veya ürüne ilave edilecektir. Bir otele geldiğinizde taksi veya rikşanın  parasını ödeyin. ( o yine de sizi bekler.) Otel görevlisine  geçen yıl buraya gelen arkadaşlarınızın tavsiyesi ile doğrudan   geldiğinizi, rikşacıya komisyona gerek olmadığını söyleyip oda fiyatını sorun.

Kamu türü yada çok büyük bir otel değilse pazarlık yapın. İstediğiniz rakama inmiyorlarsa başka bir otelin  ismini vererek oraya gideceğinizi söyleyin. Sırt çantanızı yüklenin. Siz kazanacaksınız. Bu yöntemle Agra'daki  Grand Hotel'in fiyatını % 33 indirdik.

Günde ortalama 25 dolar harcayarak banyolu, çoğu  klimalı 2-3 yıldızlı otellerde kalarak ve buralarda yemek yiyerek iyi bir tatil yapabilirsiniz. Otobüs oldukça ucuz bir yolculuk oluyor. Tüm masraflarınız da karadan otobüs ya   da trenle 50 doları pek geçmeyecektir. Pansiyon türü yerler ile bu rakam daha da düşecektir.

 Böyle bir yolculukta her ne kadar x-ray filmlere zarar  vermiyor dense de uçuş sayısı arttıkça zarar verdiğini unutmayın. Bu konuda hassassanız, gitmeden önce bir  x-ray torbası alın.

İçerisine uyku hapı konmuş Hindistan kekleri ile  uyutularak soyulmuş bir çok yabancı turist var.  Özellikle trenle yapılan uzun gece yolculuklarında dikkatli olun. Tüm eşyanızı zincirlerle ve asma kilitle bir  yerlere bağlayın.

Uçaktaki yükünüz 20 kiloyu geçerse Delhi-İstanbul  için kilo başına 13 USD isteneceğini unutmayın.

Tapınakların içinde genellikle fotoğrafa müsaade edilmiyor. Şüphe varsa bunu sorun. Her yerde çıplak ayakla giriliyor. Ayakkabılar için müslüman ve hindu  tapınaklarında bahşiş istenebilir.

Caddelerde yaşayan insanların fotoğrafını çekmeye çalışmayın. (Riski sevmiyorsanız tabi ki)

Taj Mahal cuma günleri ücretsiz geziliyor. Bu nedenle çok kalabalık oluyor. Yankesicilere dikkat edin.