Home
Jerry Uelsmann, 11 Haziran 1934 te Detroit'te doğdu. 
1957 de Rochester Instutute of Technology den B.F.A. derecesini alarak mezun oldu, daha sonra 1960 da M.S. ve M.F.A. derecelerini Indiana University den aldı. Gainesville deki University of Florida fotograf eğitmenliğine başladı.  İlk iş teklifi buydu Uelsmanın. Ve o işe 1974 yılında emekli oluncaya kadar devam etti. Şu anda Gainesville, Florida da yaşamaktadır. 
Uelsmann 1967 de Guggenheim Üyeliğine kabul edildi. Royal Photographic Society of Great Britain ve The Society of Photographic Education and a trustee of the Friends of Photography.
gibi bir çok derneğin hem kurucu, hemde faal üyesidir.

Uelsmann'ın eserleri Amerika ve dışarsında 100 den fazla sergide sergilenmiş, sayısız ödül almıştır. Eserleri dünyanın en ünlü müzelerinde kalıcı sergi salonlarında sergilenmektedir. Bazıları :
the Metropolitan Museum of Art ve Museum of Modern Art in New York, the Chicago Art Institute, the International Museum of Photography at the George Eastman House, the Victoria and Albert Museum in London, the Bibliotheque National in Paris, the National Museum of American Art in Washington, the Moderna Museet in Stockholm, the National Gallery of Canada
Aynı zamanda çok verimli bir yazar olan Jerry Uelsmann bir çok kitap yazmıştır. 
  • Jerry N. Uelsmann (Millerton, N.Y.: Aperture, 1970)
    John L. Ward, The Criticism of Photography as Art: The Photographs of Jerry Uelsmann (Gainesville: University of Florida Press, 1970)
  • Jerry Uelsmann: Silver Meditations (Dobbs Ferry, N.Y.: Morgan & Morgan, 1975)
  • Jerry N. Uelsmann: Photography from 1975-79 (Chicago: Columbia College, 1980)
  • Jerry N. Uelsmann - Twenty-five Years: A Retrospective (Boston: New York Graphic Society, 1982
  • Uelsmann: Process and Perception (Gainesville: University Press of Florida,1985)
  • Uelsmann/Yosemite (Gainesville: University Press of Florida, 1996)
  • Museum Studies (Tucson, AZ: Nazraeli Press, 1999)
  • Approaching the Shadow (Tucson, AZ: Nazraeli Press, 2000)
3-02