Ken Light

Ken Light

Ken Light bir belgesel fotograf ustasıdır. Eserleri bir çok kitapta, dergi ve sergilerde yer almıştır. En son kitabı Texas Death Row (University Press of Mississippi) 1997 sonbaharında piyasaya çıkmıştır. Texas Death Row Amerikan hapishanelerinde ölüme mahkum olmuş ve infaz bekleyen suçlular üzerine yapılmış bir çalışma olup, çok konuşulmuş bir yapıttır. Bu çalışmadan örnekler Newsweek (6 sayfa), Paris Match (Fransa, 8 sayfa), Tempo (Almanya, 6 sayfa), London Telegraph, Nieuwe Revu (Hollanda, 6 sayfa) ve Japonya, Kore, İspanya, Meksika gibi birçok ülke basılı yayınlarında yer almıştır.

Ken Light, 1995 te Smithsonian Institution Press tarafından yayımlanan Delta Time isimli kitabında kırlık kesimlerde yaşayan fakir Siyah ların pamuk tarlalarında ki yaşamını belgesellemiştir. Bu eserde 104 adet fotograf ve makaleler yer almaktadır.

Diğer kitapları : To The Promised Land (Aperture 1988), With These Hands (Pilgrim Press 1986), Bu kitaplarında Amerikan çiftlik yaşamından kesitler sunan Light, yoksul köylüleri kendisine obje olarak seçmiştir.

Sanatçı, 100 den fazla tek kişilik sergileme ve ortak sergilere katılmıştır. Kendisi iki kere "National Endowment for the Arts Photographers Fellowships", ödülüne layık görülmüştür. Bunun dışında onlarca ödül le donatılmıştır.

Şu anda California Berkeley Ünivesitesinin Yüksek Gazetecilik Okulunda ders vermekte ve Türkiye dahil dünyanın bir çok ülkesinde çalışma grupları ve seansları düzenleyerek kendi birikimini gelecek nesillere aktarma görevini de üstlenmiştir. Uluslararası Belgesel Fotograf Vakfının kurucusudur. Kendi özel çalışmaları Saba Ajansı-New York tarafından pazarlanmaktadır.

All photographs ©1999 Ken Light
All rights reserved, may not be reproduced without written permission


Dergiye Dön