Back to Main Page Back to Main PageSon SayıÖnceki SayılarEditörlerİletişim

Editörden

Tekniğin Olanaklarıyla Yeniden Üretilebildiği Çağda Sanat Yapıtı

Seyit Ali Ak : Bir Fotoğraf Tarihçisi

"Black&White in Colors" YAZIT

Uzaklardan "Sanatsal Fotoğraf, Alfred Stieglitz"

Işık Çiz (Photography - Fotoğraf - Işıkçiz - Ardışık-Işıkçiz)

"Fotografi, Süreçler, Kendi"

Sanat ve Felsefe : "Bir Sanat Yapıtında Estetik Kaygı Zorlamaları"

Yine Sinema Üzerine

Sinema ve Fotoğraf

Fotoğraf ve Uygarlık ve Demokrasi

Sırt Çantalılar

İzahlı Orhan Cem Çetin Külliyatı

Fotoğraf ve Mimari - 4

Temel Tasarım: Kompozisyon

Kaktüs

‘Cam Kent’ : Masumiyet ve Cennetin Dili

Solan Renkler: "Bir Yaprak Dökümü Öyküsü: Kaybolan Zanaatlar"

Okudunuz mu ? Gördünüz mü ?

Bakü'den

Yol Notları:Toskana-2

Ciddiyet

Temel eğitim : Kompozisyon ve Çerçeveleme

İleri düzey : Teknik Denemeler

Haberler

"Çiçeği Burnunda" Yayınlar


Platformlar,Fotoforum


Yeni Umutlar
Emine Denizer
Dicle Türkyılmaz


Sergi Salonu
Mahmut Özturan, Rhythmosthetica
Emrah Can, Bire Bir
Bayramali HALAFOV
Suyunu Çıkaranlar
Bir Ülke Bir Fotoğrafçı : Ken Ligth


Portfolyolar

Emine Ceylan
Hüsnü Gürsel
İzzet Keribar

 


 

 

Sayı 14

CİDDİYET
Tacettin Teymur

RÜYALAR VE YORUMLARI

Gazeteniz ciddiyet son dönemlerde birçok fotoğrafçının fotoğraf çekmek yerine rüyasını gördüklerini saptamış ve okuyuculardan gelen talep üzerine ünlü bir rüya yorumcusunu çağırarak rüyalarınızı yorumlamaya başlamıştır.

Köşemize gelen okuyucularımızın gördükleri rüyaları yorumlamaya başlıyoruz:

Nilüfer n : Ben rüyamda elimde bir film ve karanlık odada duruyorum, filmi sarmaya başlıyorum ama ben sardıkça film uzuyor bir türlü bitmek bilmiyor, ben filmi sarmaya uğraşırken ter içinde uyanmışım bu rüyanın yorumu sizce nedir?

Yorum : Sayın okuyucumuz büyük olasılıkla yeni bir kursiyer ve ilk defa karanlık odaya girecek. Merak etmeyin o film ilk seferde uzun gelir daha sonra özellikle çekimlerde o kadar kısa gelirki şaşırıp kalırsınız.

Özlem ö : Rüyamda önce karanlık küçük bir yerdeyim daha sonra bir kapı açılıyor, yavaş yavaş kapıdan süzülerek yüksek bir yere çıkıyorum ve elimde bir parlak cisim görüyorum.

Yorum : Bu rüyayı birçok fotoğrafçı uyanık iken de görüyor. Karanlık olarak gördüğünüz yer karanlık oda. Siz çok çalışıp bir yerlerde birinci falan olmak istiyorsunuz. Elinizdeki de ben buradan iyi göremiyorum ama sanırım birincilik kupası olsa gerek.

Taci t : Rüyamda etrafımda bir sürü kadın nü model var. Elimde de güzel bir makina var ama hiç biri ilgimi çekmiyor ve bir türlü nü fotoğraf çekemiyorum.

Yorum : Sen yazmamışsın ama ben buradan anladım. Büyük bir olasılıkla sen de kadındın ve o yüzden konu ilgini çekmemiştir. Bu gibi durumlarda hemen bir başka fotoğrafçı imdada çağrılır ki konu araya gitmesin.

Elif e : Rüyamda elimde bir makina ile fotoğraf çekmeye gidiyorum ama peşimde o kadar çok fotoğrafçı varki hepsi de benim portremi çekmek istiyor, onlara poz vermekten ben çekim yapamıyorum.

Yorum : Bu okuyucumuz sanırım genç bir kız. Bu yaşlarda çokça görülen bir rüya çeşidi olup hiç sakıncası ve zararı yoktur. Her zaman görülebilir. İleri yaşlarda hala görülüyorsa sakıncası olabilir.

Nejat n : Rüyamda çok ünlü bir fotoğrafçıyım ve bir sürü genç, güzel model fotoğraflarını çekmem için bana yalvarıyor:

Yorum : Bu duruma daha çok yorgan üstümüzden kayıp bir taraflarımız açık kaldığında rastlıyoruz. Üstünüzü iyi örtün birşeycikler olmaz.

Leyla l : Rüyamda önümde kocaman bir fotoğraf makinası var ve ben bir türlü onu tutup fotoğraf çekemiyorum. Ben yaklaştıkça makina büyüyor dev gibi bir şey oluyor.

Yorum : Sanırım bu aralar çekime gideceksiniz ya da bir düğün, nikah vb. çekim var. Valla haklısınız benimde olsa gözümde böyle büyürdü, gitmeyin canım boşverin.

Doğan d : Beni bir panele konuşmacı olarak çağırmışlar, fotoğrafı iyi bildiğim halde ağzımı açıyorum ama bir türlü ses çıkmıyor. Üstelik kimse beni dinlemiyor. Hırsla uyanmışım.

Yorum : Siz sanırım normalde çok konuşan bir insansınız ama her zaman her yerde de konuşulmaz ki, insandan işte böyle intikam alırlar. Adamı en lazım olduğu zaman konuşturmazlar oh olsun. Gevezeleri hiç sevmem.( Tamam beyler tamam sakinim şimdi geçer.)

Tülin t : Ben rüyamda portre çekmeye çalışıyorum ama her portreye yaklaştığımda portreler keçi yada maymun kılığına giriyor bir türlü portre çekemiyorum. Bir tane bile portre bulup çekemiyorum. Bu arada kendimi bir çölde buluyorum etrafta bir sürü deve var ama insan yok deve portresi de çekilmezki değilmi ?

Yorum : Valla gördüğünüz rüyamı gerçekmi bilmem ama ben sizin çalıştığınız portre grubunu biliyorum. Siz böyle sebeplerle çalışmamaya devam ederseniz. Sanırım sergiyi de rüyanızda göreceksiniz.

Bülent b : Rüyamda internete bakıyorum son sayı mükemmel bir şekilde çıkmış hiç bir eksiği yok hatta Ciddiyet bile yazılmış. Hiç hata yok düzeltme bile yok.

Yorum : Adı üstünde rüya işte ………

Dicle d : Rüyamda bir sergi açmışım ve bütün fotoğraflarım satılıyor. Basın bile paparaziyi bırakmış benim sergimi takip ediyorlar. Fotoğraf sanatçısı olarak TV ye çıkıyorum.

Yorum : Sanırım siz bir yabancı fotoğrafçının rüyasını görmüşsünüz. Bu tip rüyalar Amerika yada Avrupa da görülebiliyor. Bizim buralarda böyle rüyalar bile görmeye izin yok. Akşam yatarken az yiyin ve doğru dürüst rüyalar görün.

Uğur u : Rüyamda bir gemide fotoğraf çekmeye çalışıyorum ama bir türlü netleme yapamıyorum. Bir sürü flu fotoğraf çekiyorum ve bunların bir tarz olduğunu anlatıyorum ama insanlar bana bir garip bakıyor.

Yorum : Sanırım siz gemi hareket halinde iken çekim yapmaya çalıştınız. Anlattıklarınız da rüya değil. O berbat fotoğrafları gördüm hepsi flu idi bize yutturamazsınız.

Lütfü f : Ben rüyamda fotoğraf derneğinde tüm üyelerin aidatlarını ödediğini, tümünün görevlerini tam anlamıyla yaptığını görüyorum. Dudağımda bir gülümseme ile uyanmışım.

Yorum : En büyük rüyalarımızdan biri. İnşallah diyoruz.

HABER

Evli olan çiftlerden fotografa meraklı olan eşin sürekli fotografla ilgilenmesi nedeniyle bazı evlerde sorunlar çıktığı gözlenmiştir. Yanda eşini fotograf çekimine gitmemesi için ikna etmeye çalışan bir bayan görünüyor.

REKLAM

DOĞAL REFLEKTÖRLER (YANSITICILAR) GELMİŞTİR.

Daha önce yurtdışından çuvalla para vererek aldığımız İthal reflektörler yerine bundan sonra kendi özkaynaklarımıza yönelip, doğal reflektörler kullanacağız. Yanda iki örneğini gördüğümüz reflektörlerin çeşitli boy ve çaplarda olanları elimizde mevcuttur. İlgilenenlerin Ciddiyete başvurularını bekliyoruz...