İçindekiler
İçindekiler
Dijital Dünya:
Yeni Umutlar
Sergi Salonu
 
Bir Ülke Bir Fotoğrafçı "Henri Cartier Bresson"
Portfolyolar
 

İki Dünya Arasında

 

 

 

iki dünya arasında
gizlenmiş fotoğraflar

 

Adana'da engelli çocukların eğitildiği Fehmi Kaya Özel Eğitim Merkezi'nde 2000 yılından bugüne kadar yaptığım çalışmalarda çocukların fotoğraf çekmeye ve çektirmeye olan aşırı ilgilerini daima görüyordum. Beni uzun uzun ve dikkatlice izleyen bu çocuklar, arada bir elimdeki makineyi isteyip kendi dünyalarını fotoğraf aracılığıyla saptamak istiyorlardı.

Yaşları 5 ile 15 arasında değişen otistik, down sendromlu, öğrenme güçlüğü ve zihinsel geriliği bulunan farklı engel gruplarındaki 20 çocuk, 2003 yılının Nisan ve Mayıs aylarında, eğitim gördükleri ve yaşamlarının önemli bir bölümünü geçirdikleri bu merkezi 10 gün boyunca bazen sınıflara girerek, bazen de bahçede boş vakitlerinde fotoğraf çekerek saptadılar.

Beni izlemek dışında fotoğrafla bağlantısı olmayan ve ellerine daha önce hiç makine almamış bu çocukların iki dünya arasındaki anları saptama uğraşı tam anlamıyla heyecan vericiydi. Fotoğraf makinesinin ve fotoğraf olgusunun bir terapi nesnesi olarak, engelli çocukların da dünyasında nasıl etkili olabileceğini bu çalışma sırasında bir kez daha gördüm.

Çocukların çektiği fotoğraflarla oluşan bir sergide amacım yine aynı; engelli çocuklarla ilgili gündemi canlı tutmak. Onlar başarırken görmek, beni her zaman çok mutlu ediyor. Sonuçta, Dünya Engelliler Yılı'nda, engelli çocuklardan tüm insanlığa anlamlı bir armağan oluyor bu sergi.

Merih Akoğul