Back to Main Page
Back to Main PageSon SayıÖnceki SayılarEditörlerİletişimEditörden

Gezgin Fotoğrafçılar

Amerika'yı Keşfederken

Uzaklardan

Müziğin Resmi

Ben bir Fotoğrafçıyım

Kaktüs

"B & W In COLORS"

Ahmet Kayacık'ı Kaybettik.

Yol Notları

"Öykü"-Eksikliği Duyulan Şeyler

Yüzler

Cadı Kazanı

Gap Projesi

En Eski Fotoğraf Derneği

Siirtli Süpermen

Solan Renkler

Bir Ayrılış Öyküsü

Eğitim

FOTOGEN, FSK

Fotoğraf Dünyasından Haberler

Pano

Okudunuz mu?

Ciddiyet

Bit Pazarı

"Bir Ülke Bir Fotoğrafçı"

Yeni Umutlar
Mehmed Nusreddin Özbay, Lale Öztürk, Ferhunde Çayır


Sergi Salonu, İlkay Muratoğlu, Tekin Ertuğ

Suyunu Çıkaranlar

"Portfolyolar"

Coşkun Aral

Adnan Ataç

Selim Seval

Fethi Sabunsoy

Tanju Akleman

 Sayı 2M.Ö. 3000 yıllarında başlayan Eski Mısır tarihi Kleopatranın ölümü ile sona erer. Yaklaşık 3000 yıl sürmüş olan bu uygarlığının hala günümüze kadar izlerini bırakabilmiş olması ve dünyanın yedi harikasından ikisinin bu ülkede yer alması nedeniyle Mısır gitmek istediğim ülkeler arasında hep ilk sırada oldu. Genellikle tur şirketleri tarafından düzenlenen ve 1 hafta süren bir gezi ile bu ülkenin tamamını keşfetmek olanaksız. Buna rağmen Mısır'a yapılan geziler son derece doyurucu, bir anı bile boş değil. Fotoğrafyanın bu sayısından itibaren bu ülkeye yapmış olduğum gezilerden derlediğim notlarımı ve fotoğraflarımı bir dizi halinde siz okuyucularımızla paylaşacağım.

Gezinin ilk durağı İskenderiye.. Mısırın ikinci büyük şehri olan İskenderiye, M.Ö. 331 yılında Büyük İskender'in emriyle kurulmuştu. Eski çağlardan beri deniz ticaretinde sadece Mısırın değil, Güney asya, Uzak Dogu, Akdeniz ve Bati dünyasinin odaklandığı bir liman kentidir. Görünümü ve kültürel mirası nedeniyle bir orta doğu kentinden daha çok bir akdeniz kenti havasında.

Büyük İskender'in ölümünden sonra kent gelişmesini sürdürmüş, kent limanı Pharos adasına bağlanmış. Dünyanın yedi harikasından biri olan İskenderiye ya da diğer adıyla Pharos feneri bu adada yer almaktaymış. 134 metre yükseklikteki bu fener M.S. 955 yılında meydana gelen bir depremde büyük zarara uğramış ve 14. Yüzyılda tamamen yokolmuş.


Günümüzde bu fenerin yerinde ortaçağ mimarisinin örneklerinden olan ve aynı zamanda denizcilik müzesi de olan bir Kale yer almakta.
M.S. 297 yılında kırmızı granitten yapılmış ve imparator Diocletian anısına dikilmiş olan 25 metre yüksekliğinde olan Pompei sütünu İskenderiye'de görülecek yerler arasında. Bu sütün antik iskenderiye kütüphanesi ve Serapis tapınağı kalıntıları içerisinde yer almakta.

 

Günümüzde ise bu kalıntıların çevresinde fakir yerleşimler sarmış.

İskenderiye'den sonra 225 kilometre uzaklıkta bulunan Kahire'ye geliyoruz.

Nil Nehrinin kıyılarına kurulmuş olan ve Afrika kıtasının kalabalık şehri Kahire dünyanın yedi harikalarından biri olan Gize piramitlerini barındırmakta.

Napoleon Mısır'a düzenlediği sefer sırasında yanında bir çok bilim adamı götürerek Piramitleri ve Mısırın antik yapılarını incelettirmiştir. Sfenksin onarımını sağlamıştır.

Gize piramitleri tahmini olarak M.Ö 3000 yıllarında eski krallık döneminde yapıldığı zannedilmekte. Bunlar; Keops, Kefren ve Mikerinos piramitleridir ve isimlerini aldıkları firavunlar tarafından yaptırılmıştır.


Kefren Piramidi

Gize piramitleri dünyanın en büyük piramitlerdir. Bunlarla birlikte ve Mısır'da yüzlerce irili ufaklı piramit mevcuttur. Gize piramitlerini diğerlerinden ayıran farkların başında içlerinde yazı bulunmaması ve nasıl yapıldıklarının hala çözüme ulaşmamış olmasıdır.

Keops'un oğlu Kefren için yapılmış piramit 136 metre yüksekliğe sahip.

Kefren piramidinin dış yüzeyinde yer alan kaplamalar bugün sadece tepesinde görülebilmekte.

Gize piramitlerinden İçi ziyaret edilebilen tek piramit olan Kefren piramidinin mezar odası.

Piramitler ile ilgili çeşitli matematiksel bulgular arasında ilginç olanları şunlar: Keops piramidinin yüksekliginin 1 milyarla çarpımı yaklasık olarak güneşle dünyamız arasındaki mesafeyi veriyormuş (149.504.000km)

Piramitlerin üzerinden geçen meridyen karaları ve denizleri tam iki eşit parçaya bölüyormuş. Keops Piramidinin Taban cevresinin, yüksekliğinin 2 katına bölünmesinin pi=3.14 sayısını veriyormuş.

62 metre yüksekliği ile Gize Piramitleri içerisinde en küçüğü olan Mikerinos Piramidi Kefrenin oğlu için yaptırılmış.


Mikerinos'un ve üç aile üyesine ait Piramitler

Piramitler hala yapımları esnasında ki gizi korumaktalar. İşçilerin olağanüstü bir çabayla günde 10 metreküp taşı üst üste koyduklarını kabul edersek keops piramidinde yer alan yaklaşık 2.5 milyon metreküp taş, 250.000 gün, yani yaklaşık 664 yılda yerleştirilebiliyor. Oysa piramitler 20 ila 30 yıl arasında bir sürede tamamlanmıştır.


Sfenks

70 metre uzunluğunda ve 30 metre yüksekliğinde olan Sfenks 14.yy da Memluk'lar tarafindan top bataryalarına talim hedefi olarak kullanılmış ve ciddi biçimde zarar görmüş.

M.Ö. 2520 yılında Keops'un oglu Kefren'in mezar kompleksi için yontulmuş. Sfenks Mısır dilinde 'SEZP-ANHE' Yaşayan görüntü) anlamında. Tarih boyunca Sfenks Nil nehrine bakiyor ve nehir yoluyla gelenleri karşılıyordu.


Kahirede antik usullere göre papirüs üreten kuruluşlar var.

Nil Nehri kıyıları Kahire'de gezinti için oldukça hoş mekanlara sahip. Modern Mısır mimarisine sahip bir çok otel ve yapı Nil nehrinin kıyılarında yer almakta.
Kahire'nin görülmesi gereken yerlerinden biride 14 yüzyıldan kalma ünlü pazarı "Han Halili Pazar". (15.JPG)180 metre yüksekliğinde olan Kahire kulesi modern yapılardan biri. Tepesinde iki katlı döner restoran'I bulunan kulenin manzarası tüm kahire'ye hakim. Ufukta piramitler görülebilmekte.

Önümüzdeki sayıda ünlü Kahire Müzesinde buluşmak dileğiyle şimdilik hoşcakalın diyorum.

Murat Selam