Back to Main Page
Back to Main PageSon SayıÖnceki SayılarEditörlerİletişimEditörden

Gezgin Fotoğrafçılar

Uzaklardan

"B&W in Colors"

Sanatla Psikoterapi

Kaktüs-2

Orojeni

Depremden Sonra Fotoğrafçı Çocuklar Atölyesi

Çocuk Olmak İstiyorum

Çıplak

Temel Tasarım

Sırrımızı Kimseye Söyleme

Cadı Kazanı

Fotoğrafın 150. Yılı

Okudunuz mu,
Gördünüz mü?

Ciddiyet

Yol Notları, Mısır-2 , Fas

Eğitim

Fotoğraf Dünyasından Haberler

Pano

Bit Pazarı

Platformlar,
AFAD,
İFSAK

Yeni Umutlar,
Asiye İnan
- Erdem Süer,
Nilay Erdemir
,
Ersin Engin

Sergi Salonu,
Ersin Altan,
Cemil Baykal

Suyunu Çıkaranlar

Bir Ülke Bir Fotoğrafçı

Portfolyolar,
Ece Alok
,
Ali Balkı
,
İbrahim Demirel Sayı 8

FOTOĞRAFIN 150 YILLIK GEÇMİŞİ
İLK FOTOĞRAFLAR

Hazırlayan: Elif İnanHer şey bir kulübenin çatısındaki güvercin evinin bulanık görüntüsüyle başladı. Dünyada var olan en eski fotoğraf Nicéphore Niépce (emekli ordu subayı) tarafından 1827 yılının bir yaz günü çekildi. Fotoğrafına haliograph (güneş çizimi) adını vermişti. Fotoğrafın yaşı, bu fotoğraftan 12 yıl sonra başlamıştı.

Ocak 1839'da Fransız Bilim Akademisi Louis Jacgues Mande Doguerre'un metal bir plakaya kalıcı bir baskı yöntemi keşfettiğini duyurdu. Daguerre (Niépce'nin son yıllarda birlikte çalıştığı) sekiz saatten fazla olan pozlama süresini 30 dakikanın altına indirdi. Sanatının sergilenmesiyle esrarengiz bir şekilde yürüttüğü çalışmalarını insanlara sundu. Sağ tarafta (daguere'nin) Paris stüdyosundaki fotoğrafladığı, durgun hayat ilk örneğidir.


Raporların yayılması ile, İngiliz William Henry Fox Talbot hızlı bir şekilde Kraliyet topluluğuna kendine özgü yöntemini ilan etti. Dört yıl önce Talbot'un laboratuarlarının penceresine doğru çektiği görüntü, şu an bilinen en eski kağıt negatiftir (posta pulu).Notlarına göre çabuk solan fotoğraf, ilk olarak baklava şekilli camları açığa vuracak kadar yeterince belirgindi. Daguerreotype'ın netliğinde olmamasına rağmen, Talbot'un negatif-pozitif yöntemi modern fotoğrafçılığın temelini oluşturmaktadır. 19 Ağustosta Daguerre tekniğini heyecanlı Paris halkına anlattı. Birkaç saat içinde optik dükkanları kendisini fotoğrafçı sanan insanların akınına uğradı. Üç gün sonra bir görgü tanığının yazdıklarına göre "Paris'in bütün meydanlarında bulunan kiliselerin ve sarayların ününe üç ayaklı siyah kutular dikilmişti".


KİLOMETRE TAŞLARI
Bir buçuk asırdır, daguerreotype'tan atılabilenlere kadar buluşçular fotografik işlemi kullanarak dünyayı algılamamızı zenginleştirdiler.


1839: Daguerre, Fransız hükümetini daguerreotype tekniğinin detaylarını açığa vurmasından hemen sonra yöntemini yaygınlaştırmıştır. Bu 79 sayfalık kılavuz anında ilgi görmüştü.


1839: Kanadalı P.G.J. Lotbiniére tarafından resmedilen Atina'da bulunan Propylaea erken daguerreotype'ın tipik bir örneğidir. Binalar en fazla ilgi çeken konulardı. Başka ne poz vermek için 15 dakika bekleyebilirdi ki?


1839: Cephanelik ve cupola Philadelphia'nın (Central High) yaşayan en eski Amerikan fotoğrafının konusunu oluşturuyordu. Ve bu fotoğrafta, darphane memuru Joseph Saxon tarafından çekilmiştir.
1840s: Pozlama süresi yarım dakikaya inmişti. Bu da çıplak modellerin rahat poz vermesini sağlayarak, daguerreotype kullananlara bir ressam kadar rahat fotoğraflamayı sağlamıştı. Bu fotoğraf, ilk Fransız fotoğraf örneklerinden biridir.1840: Belki de en eski ay fotoğrafı. New York'lu bir kimya profesörü olan John William Draper tarafından çekilmişti. 1969 Greenwich Kitapevinde gün ışığına çıkarılmıştı.


1840: Hippolyte Bayard tarafından fotoğraflanan boğulmuş adam portresi. İlk kağıt üzerine basılan direk pozitif bir fotoğraftı. Ve bu fotoğrafın başarısızlığı Daguerre tarafından hicvedilmiştir.1840: İlk portre lensi (bunun için tasarlanmış konik kameranın içinde bulunan) Viyanalı matematikçi Joseph Max Petzaval tarafından bulunmuştur. Ve yuvarlak fotoğraflar çekilebiliyordu.


1841: Calotype yöntemini patenti (Yunanca da güzel resim anlamına gelen) W.H. Fox Talbot tarafından alınmıştır. 1845 yılında D.O. Hill ve R. Adamson tarafından çekilen McCandlish'in çocuklarıydı.1844: Londra'daki stüdyoda Fransız daguerreotype'ist Antonie François Jean Claudet, arkadaşı Talbot'un portresini kullanarak, ilk arka fonu boyanmış fotoğrafı tanıttı.


1844: Talbot, The Pencil of Nature (fotografik tabakalar kitabı) isimli yayınını basmaya başlamıştı. Ve Kraliçe Victoria bunun bir kopyasını satın almıştı.


1845: Paris'te yaşayan, baskı işiyle uğraşan Alman Friedrich von Martens (lensi 150º 'den fazla bir eğride hareket eden) eğri bir düzleme aktaran bir makine keşfetti. Bu fotoğraf, Left Bank'ın Loure müzesinin çatısından Marterns'in bakış açısıyla görünüşüdür. Tüm daguerreotype görüntülerde olduğu gibi, bu görüntüde terstir.


1845: İlk photomicrographs'lar (daguerreotype makinenin mikroskopla birleştirilerek ) yayımlandı. Bu kurbağa kan hücresinin büyütülmüş bir fotoğrafıydı.


1846: İlk tıbbi fotoğrafın örneği, Bostonlu W.T.G. Morton tarafından çekilen, ilk acısız ameliyattan sonra dinlenme anının fotoğrafıydı. Bu ameliyatta ilk defa sülfürik eter anestetik olarak kullanılmıştı.


1846: Meksika savaşı sırasında Saltillo'dan gelen bir birleşik devletler tümgenerali ve askerleri (1845-1948). Fotoğraf kullanarak belgelenen ilk savaştır.


1849: Sir David Brewster, streographs görebilmek için ikiz lens tasarladı.Ve bu alet yüz yılın sonuna kadar popülerliğini korudu.


1853: G.N. Barnart'ın New York Oswego'daki yanan imalathaneler fotoğrafı, ilk felaket fotoğrafı örneklerinden bir tanesidir. Daha sonra ateşin görüntülerini bir çok reklam fotoğrafında kullanmıştır.1854: Daguerreotype'tan daha ucuz olan ambratype (örnek olarak avcı fotoğrafı), koyu fon kullanılarak görüntüyü pozitif yapan bir cam fotoğrafıdır.

 

1854: Fotografik davet kartları olan kartvizit patenti ilk defa Fransa'da alınmıştır. Kartvizit manyaklığı yayılarak dans eden kızlardan, soylulara kadar herkes, bu kartları toplamaya başlamıştır.1856: İlk defa ferrotype kullanılmaya başlandı. Daha sonra bu işlem tintype olarak adlandırılmıştı. Çok ucuz, hafif, sağlam albüm yapmak için uygun olduğundan ambrotype'den daha yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.


1858: İlk hareket donduran fotoğraf, Thomas Skaife tarafından kendi tasarladığı pistolgraph (tabanca şeklinde) kamerayla çekilmiştir. Bu, Londra'da bir top tarafından fırlatılan merminin fotoğrafıydı.


1858: Henry Peac Robinson, beş negatifi bir kağıdın üzerine basarak ilk kompozit fotoğrafı yapmıştır (Shelly'nin şiirinin görsel ifadesidir).


1858: Fotoğraf albümlerini popülerleştiren İngiliz Francis Frith tarafından kaydedilen Sakkarah Piramitleri. Frith mezarları bazen karanlık oda olarak kullanmaktaydı.

1860: Boston'un üzerinde 1200 feet yükseklikte bir balondan, James Wallace Black tarafından çekilmiş, ilk Amerikan hava fotoğrafı. Nadar, iki yıl önce Parisin fotoğraflarını çekmişti.

 

1861: Kırmızı, yeşil ve mavi filtrelere doğru fotoğrafladı. Ve sonra fizikçi J.C Maxwell slaytları üzerine koyarak ilk renkli fotoğrafı ortaya çıkardı.


1861: Sivil savaşın hasarları, birtakım fotoğrafçılar tarafından belgelendi. Ve bunlardan birisi, muharebe alanlarındaki nemli plakalarla ağırlıklı olarak uğraşan grup, Alexander Grander tarafından yönlendirildi.

1865: Lincoln süikasti sanıkları, John Wilkes ve yardakçılarının görüntüsünün kartlara yapıştırılmasıyla tamamlanmış Amerikanın var olan en eski "Aranan adam" portresidir.

1867: Idaha Shoshone şelaleleri, ilk Amerikan jeolojik araştırmasına dahildir. Fotoğrafçı Timothy yönetici takımını bir üyesidir. Amerikanın jeolojik yönden ilk batı araştırmasını içeren fotoğraftır.1868: Amerika'daki en eski aile stüdyosu Mathew Brady'nin 24 yaşındaki David Bachrach tarafından Baltimore'de açıldı.


1868: Fransa'daki memleketi Agen'de çektiği fotoğraflar, kodachrome yönteminin temeli olan Louis Ducos, çektiği renkli fotoğraf metodunu test etmek için kullandı.1868: İskoçyadaki Glasgow kenar mahalleleri, Thomas Annan tarafından görüntülendi. Thomas Annan'ın bu zevksiz fotoğrafı Amerika'daki Jacob Riis ve Levis Hine'nınkilerden önce gelir.1873: Fotoğrafların basımı için yarım tonlama yöntemi ilk defa Amerika'daki New York grafiği için kullanıldı. Konu Manhattan Steinway meydanıydı.


1880: Matbaacılar yılbaşı fotoğrafını tatil mesajıyla beraber basarlardı, gönderenin fotoğrafıyla beraber postalamak çok ucuzdu. En eski yılbaşı fotoğraflarından bir tanesidir.


1886: Peter Henry Emerson'un nilüfer toplarkenki fotoğrafının kopyaları her birinin satışı 25 dolarla 32 dolara kadar değişiyordu. Üzerinde modellik yaptığı doğa ilham kaynağıydı. 1887: çevrilecek


1888: George Eastman (eski bir kamerayla gösterilen) Kodak'ı tanıttı. 25 dolarlık modelin sosyal alandaki ilk belirişi fotoğrafçılığı tanıtmak için herhangi bir olaydan daha etkilidir.
 
1890: Yağlı tuvalet sabununu satan bu şık model gibi fotoğraflar reklam afişlerinde resimlerin yerini almaya başladı.

1890: Bu bir kravat mı, yoksa kamera mı? Bu gizli eşarp kamera bir tutkudur. Başka kameralar gözlüklerin kutuları ve silahların arasında saklanırlar.


1890: Amerika'da gösterilen ilk fotoğraf magazini çok ilgi topladı. Bunun fotoğraf sıralaması Illustrated hapishanesinin görüntülerini içerir.

1892: Bir İngiliz sahili Gorleston'daki canlı fotoğraf eski gizli kameraman olan Paul Martin tarafından görüntülendi.


1895: Würzburg, Bavaria üniversitesinde "Wilhelm röntgeni" karısı Bertha'nın yüzüklü eli çekerek canlı bedenin ilk fotoğrafını üretti.. Böylece X ray ışını bulundu.
1896: National Geographic üstsüz Zulu çiftine benzer. Bazı mükemmel özelliklere sahiptir. Ama kan kokusu duyar duymaz korkunç şekilde acımasız olurlar.
   

 

Kaynak: ANNIVERSARY ISSUE LIFE