Back to Main Page
Back to Main PageSon SayıÖnceki SayılarEditörlerİletişimEditörden

Gezgin Fotoğrafçılar

Uzaklardan

"B&W in Colors"

Sanatla Psikoterapi

Kaktüs-2

Orojeni

Depremden Sonra Fotoğrafçı Çocuklar Atölyesi

Çocuk Olmak İstiyorum

Çıplak

Temel Tasarım

Sırrımızı Kimseye Söyleme

Cadı Kazanı

Fotoğrafın 150. Yılı

Okudunuz mu,
Gördünüz mü?

Ciddiyet

Yol Notları, Mısır-2 , Fas

Eğitim

Fotoğraf Dünyasından Haberler

Pano

Bit Pazarı

Platformlar,
AFAD,
İFSAK

Yeni Umutlar,
Asiye İnan
- Erdem Süer,
Nilay Erdemir
,
Ersin Engin

Sergi Salonu,
Ersin Altan,
Cemil Baykal

Suyunu Çıkaranlar

Bir Ülke Bir Fotoğrafçı

Portfolyolar,
Ece Alok
,
Ali Balkı
,
İbrahim Demirel Sayı 2

PORTFOLYO
Ali Balkı


"Biz sanatçıların bu basmakalıp düzenin dışına çıkıp, egemen kalıplaşmış imgelerin dışında bir dünya kurmaları gerektiğine inanıyorum."

1961 yılında İstanbul' da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Tekstil Sanatları bölümünü bitirdi. Öğrencilik yıllarında 3 yıl Hürriyet gazetesinde muhabirlik yaparak İstanbul'un çevre sorunları ile ilgilendi. 1993 - 1996 yılları arasında çalışmalarını " Evren sevgisi ve yaşamın gizemi" adlı saydam gösterisine dönüştürdü. Bu çalışma 12. İstanbul Fotoğraf günlerinde, İstanbul Üniversitesi ve Tarih Vakfında izlendi.

Ulusal birçok sergiye katıldı ve ödüller aldı. Eserleri kurum arşivlerine ve kataloglarına kabul edildi. Panel ve söyleşilere katılarak amatör fotoğrafın gelişmesini destekledi.

En son 1998' de Şinasi Barutçu kupasını almaya layık görüldü.

Uluslararası bir çok sergiye katıldı 1994- 95- 96- 97 ve1999 yıllarında FİAP' in Avusturya'da düzenlenen yarışmalarında sergilemeler aldı 1998' de Danimarka'da FİAP' in düzenlediği 50 ülkenin katıldığı uluslararası Yarışmada "The Golden Best Essay " ödülü ve mansiyonunu aldı.

1999 yılında AFİAP ünvanı alan sanatçı İFSAK ve FOTOGEN üyesidir. Halen Fotogen Fotoğraf Sanatı Derneği'nin başkanlığını yapmaktadır.

Fotoğraf çalışmalarında kreatif çalışmalarının görselliğin ve düşünce ufkunu genişlettiğini düşünüyor."EVREN SEVGİSİ VE YAŞAMIN GİZEMİ

Doğada; sistemi bozmaya yönelik katkımız, uyuma katkımızdan çok fazladır. Böyle olduğunu bildiğimiz halde vazgeçemeyiz, sorumluyuz dünyadan, kuşardan, dağlardan, birbirimizden, korkularımızdan bile. Çünkü biz, hepimiz evreniz, bu muhteşem geçişlerde.

Yaşamın gizemi denilen, aslında özümüzdür. Bu gizemi her an bizimle dolaşan bilincimizde yaşarız. Mistik ve esrarengiz gözükür bilemediklerimiz ve aslında biz olup da farkedemediklerimiz.

Evrenin bir parçası olmak ne güzel. Sevgiyle yaklaşacağız barışa, savaşlar olsa da, bu zaman boyutunda hakkı ile yaşayarak. Dünya bizim evimiz ve hepimiz aynı evde yaşayan ortaklarız, kimimiz çiftçi, kimimiz yazar, kimimiz ağaçlar, kimimiz bulutlar, kimimiz kayalardaki yeşil yosunlarız, evrenlerin ötesindeki bitmeyecek olan yolculuğa çıkmışız. SAVAŞLAR NİYE?

Evrensel sorularımızın cevaplarını bulabilmemiz için: barışın, sevginin ve yüksek bilincin peşinde olma gerekliliğini, evrensel sevgiyle bu bilincin korunabileceğini savunuyorum"

Ali Balkı