Back to Main Page
Back to Main PageSon SayıÖnceki SayılarEditörlerİletişimEditörden

Gezgin Fotoğrafçılar

Uzaklardan

"B&W in Colors"

Sanatla Psikoterapi

Kaktüs-2

Orojeni

Depremden Sonra Fotoğrafçı Çocuklar Atölyesi

Çocuk Olmak İstiyorum

Çıplak

Temel Tasarım

Sırrımızı Kimseye Söyleme

Cadı Kazanı

Fotoğrafın 150. Yılı

Okudunuz mu,
Gördünüz mü?

Ciddiyet

Yol Notları, Mısır-2 , Fas

Eğitim

Fotoğraf Dünyasından Haberler

Pano

Bit Pazarı

Platformlar,
AFAD,
İFSAK

Yeni Umutlar,
Asiye İnan
- Erdem Süer,
Nilay Erdemir
,
Ersin Engin

Sergi Salonu,
Ersin Altan,
Cemil Baykal

Suyunu Çıkaranlar

Bir Ülke Bir Fotoğrafçı

Portfolyolar,
Ece Alok
,
Ali Balkı
,
İbrahim Demirel Sayı 2

Kaktüs
Ali Rıza AkalınŞu yada bu alanda... İster özel ister resmi. Birey veya küme. Kaynağı yaşadığı toplum olan, beslenmeyen, hedefi insan değerini yüceltmek olmayan organizma (organizasyon) yaşıyor sayılmaz.

"Yaşamak" , "Gelişme" kavramı ile birlikte olduğunda gerçek değerine ulaşır.

Sanat, Sanatçı, Sanat Kurumları; bir yandan toplumunun kültürel ve sanatsal yaşantısına katkıda bulunurken, diğer yandan da sosyal yaşantısındaki gelişmeye liderlik etmek zorundadırlar. Üst yapı kurumu olmanın ölçeklerinden biri de budur.

Ülkemizde yaşanan bir dolu olumsuzluklara karşı durmanın yanı sıra, hayatın her alanında yeni kazanımlar elde etmek için sürdürülen çalışmalarda sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütleri liderlik yapıyorlar. Sanat Kuruluşları ise kabuklarına çekilmiş içsel yaşantılarını sürdürüyorlar. Zaman zaman sanatçıların bireysel katılımlarını görebiliyoruz., o kadar.

Özellikle, görmenin duymaya karşı var olan üstünlüğü , görsel sanatların sorumluluklarını arttırıyor. Buna karşın "Demokrasi Haftası" kutlamaları (etkinlik) içinde, kadın hakları girişiminde hiçbir fotograf derneğimizin adını (desteğini) göremiyoruz.

Yetmişbeş yıllk "Medeni Kanun" değiştirilip, günün koşullarına ve eşitliğe ulaştırılmak isteniyor. Destek olabilecek tek bir açıklama yok. Bildiğim kadarı ile derneklerimizdeki bayan üyelerin oranı %50. Peki bu doğru ise, bu sessizlik niye?

Hadi dernekler suskun. Ya T.F.D.B. nerede? Toplumda var olduğunu duyurmak için, mutlaka bir fotografsal konu mu beklemeli?

T.F.D.B.'ni sadece yarışmalara destek numarası veren bir kuruluş olmaktan çıkartıp, çıtayı bir kademe yukarı taşımanın zamanıdır diye düşünüyorum.


Kalın Sağlıcakla,


Ali Rıza AKALIN