Back to Main Page Back to Main PageSon SayıÖnceki SayılarEditörlerİletişim

Editörden

Gezgin Fotoğrafçılar

Uzaklardan

Vizyon Limiti II

Tasar-Düzenleme ve Kompozisyon

Kaktüs

Özde Fotoğraf

"Taşın ve İnancın Şiiri Mardin"

Fotoğrafın Tarihsel Belge Olarak Anlamı

Orojeni

"Temel Tasarım " Işık

Astro Fotoğraf

"Solan Renkler" Kapılar

Fotoğrafın 150 Yılı

Cadı Kazanı

"Okudunuz mu, Gördünüz mü?"

"Sokaklarda Seksekler"

Ciddiyet

Yol Notları

Eğitim
· Temel Eğitim, Diyafram-Enstantane
· İleri Düzey, Efektler

Fotoğraf Dünyasından Haberler

Pano

Platformlar
· PTFD (Profesyonel Tanıtım Fotoğrafçıları Derneği)
· Salı Grubu

Yeni Umutlar
· Semiha Dugan
· Nuray Oksüz
. Öznur Bağcı

Sergi Salonu
· Ahmet Budak
· İsmail Güzelmansur

Suyunu Çıkaranlar

"Bir Ülke Bir Fotoğrafçı"

Portfolyolar
· Cengiz AKDUMAN
· Necmettin KÜLAHÇI
· Dursun Ali SARIKOÇ

 

Sayı 9

Fotoğrafın 150. Yılı - II
Hazırlayan: Elif İnan


 
1900: Amerikan mucit Frank Brownell tarafından dizayn edilen bir dolarlık Brownie (5 cent'e mal olan 6 pozluk film) milyonlarca çocuğu fotoğrafçı yaptı.
1903: Japonlar kiraz ağacından bir kamera yaptılar. Bu kamera, "yaptığım siyah kutunun içinde çekici bir şeytan var" diye övünen Rokuosha isimli bir tüccar tarafından yapılmıştır.
1903: Steinchen portresindeki Alfred Stieglitz'in sahibi oldugu Camera Work, Amerika'daki ilk önemli sanat fotoğrafı basan dergidir.
1904: 1909' daki Paris uçağı sergisindeki fotoğraflar, Augeste ve Louis Lumiére kardeşler tarafından keşfedilen renkli otokrom metodu ile çekilmiştir.
1906: Gece hareketini yakalayan ilk alet olan ve kongre üyesi George Shiras'a ait flaş adaptöru kullanılarak bir geyiğin fotoğrafı çekildi.
1907: Bu asil Sioux şu ana kadar Kuzey Amerika yerlileri ile ilgili yapılmış çalışmaların en detaylı olanında bulunmuştur. Bu çalışma Edward Sheriff Curtis ve ekibi tarafından yapılmıştır.
1909: Edward Steichen tarafından çekilen Mahattan Flatiron binası, baskı sırasında renkli boya maddelerinin kullanıldığı gum-bichromate yönteminin şaheseridir.
1914: Bu tarihte, bütün Amerikan pasaportlarında fotoğraf bulundurma zorunlulugu getirildi. Bu fotoğraflı kimlik çok yolculuk yapan dansçı Isadora Duncan için bu tarihten iki yıl sonra hazırlanmıştır.
1914: WWI serileri ilk hava fotoğraflarıdır. Fransa'da Reims yakınlarında çekilmis olan bu fotoğraf büyük Alman hendeğini göstermektedir. (kıpırdatılmış beyaz dikey çizgi).
1917: Fotoğraftaki yeni bir hareketin göstergesi olan Paul Strand'in sundurma gölgeleri Camera Work'in en son sayısında yayımlanmıştır.
1919: Galler Prensi, Illustrated Daily News'in ilk sayısında yer almıştır. Kirli, kanlı ve çekici olarak tanımlanmış fotoğraf en çok satanlar arasındadır.
1921: Sürrealizmin öncüsü olan Man Ray, kamerayı bırakıp yaratıcı fotoğraflara başlamıştır. Örneğin 1922'de fotoğraf kağıdını çıplak olarak ışığa tutaraktan oluşturdugu Rayograf gibi.
1925: İlk fotoğraf booth'unun patentine sahip olan Sibirya'lı Anothol Josepho, sekiz dakikada sekiz fotoğraf çekmeyi başarmıştır..
1926: İlk sualtı otokromu olan bu zekice görüntülenmiş hogfish, Florida'nin kuru Tortugas kıyısında, yüzeyin 15 feet altında çekilmiştir.
1931: Bir Fransız dışişleri bakanı, ünlü insanların fotoğraflarını çeken Erich Saloman tarafından fotoğraflanmış bir halk figurudur. Bu fotoğraf türünün ilk örneklerindendir.
1931: Kahraman ve koç Wes Fesler, kasif Harold Edgerton'un bir hareketi durdurmak için buldugu metodu göstermek için futbol oynamaktadır.
1932: Imogen Cunningham'in bir çalısması olan Magnolia Blossom, Amerika'nın batı kıyısında oluşan keskin odak sitilini ve f/64 grubunun felsefesini yansıtmaktadır.
1932: Kendi kendine fotoelektrik hücresi üreten Weston pozometresi (model 617) fotoğrafçılara uygun ve düzgün poz değerinin elde edilmesine yardım etmiştir.
1935: Adirondacks'taki bir uçak kazasının görüntüsü New York'dan 25 şehre iletildigi zaman, Associated Press kablofoto çağı başladı.
1935: Kimyager Leopold Godowsky (solda) ve Lepold Mannes, bir renkli film olan Kodochrome'u yaratır. Bu onların icatlarının erken bir örneğidir.
1935: Bir kahyanın eşi ve çocukları, çiftlik güvenlik yönetimi için yedi yıllık depresyon döneminde, Arthur Rothstein tarafından kaydedilmiştir.
1936: At yarışlarında, yarışın kimin kazandığı, çekilen fotoğraflarla belilenmeye başladı.
1936: Fort Peck'de inşaat işçileri, Margeret Boure-White'nin LIFE dergisinde yayınlanan fotoğrafında gece görüntüsünün tadını çıkarmaktadır.
1937: Fotoğraf makinası bir programda aracı olarak kullanılmaya başlandığında, Hitler'in fotoğrafçısı Heinrich Hoffmann binlerce resim çeker.
1941: Brooklyn'de köşe başı cinayetlerin tanıkları gibi fotoğraflar, Weegee'i (Arthur Fellig) gazetelerin üst kısımlarına taşır ve polis radyosuna ilk olarak girmesini sağlar.
1942: Kargo boşluğunda tasarruf için, WWII GIs ve onların karşılıkları V-postası kullanir (V Victory'nin yani zaferin kısaltılması). Formlar mikrofilm haline getirilir ve denizaşırı uzaklıklara taşınarak sonra yeniden büyütülürler
1948: Edwin H. Land tarafindan tasarlanan 5 poundluk polaroid Model 95 (95 dolara satıldığından bu şekilde isimlendirilmiştir), çekildikten 1 dakika sonra bir baskı üretir.
1952: Bu Paris sokak görüntüsü, fotoğrafçı ve gazeteci Henri Cartier-Bresson'un en çok etki yaratan kitabi "The decisive moment"'in bir gösterimidir.
1953: Playboy, Marliyn Monroe'yu haftanın güzeli seçmeye karar verir ve buradan sonraki her sayıda onun renkli güzel bir resmini çekme sözü verir.
1955: Elliot Erwitt tarafından çekilen bu anne ve çocuk Modern Sanatlar müzesinde "erkeğin ailesi" adı altında sergilenmektedir. Dünyanın en tutkulu fotoğraflarından biri olan bu fotoğraf 68 ülkede sergilenmiştir.
1957: Uzay fotoğrafçısı William C. Miller tarafından çekilen Cygnus takım yıldızındaki ışık saçan bir Veil Nebula'dan sonra uzayda renkli fotoğraflar çekilmeye başlanmıştır.
1958: Çoğunlukla bilimsel ve teknik alanda kullanılan kızıl ötesine duyarlı film Cobblestone'un evini rüyalar alemine çevirmiştir.
1960: Bilim adamları lazerlerini kullanarak hologram adı verilen üç boyutlu resimleri yaratmışlardır. Holography teorisi 1948'de Macar Dennis Gabor tarafından tanımlanmıştır.
1960: Mükemmel bir iyon mikroskobu ile 300.000 kere büyütülmüş ağır metal atomları (burada tungsten) ilk defa birer birer görünebilir hale gelmiştir.
1960: Amerika Tiros I isimli kızıl ötesi TV görüntüleyici uydusunu yörüngeye oturtmuş ve 89 gün çalışan bu uydu tarafından dünyanın ilk net fotoğrafları elde edilmiştir.
1963: Kodak'ın kurucusu George Easman, kullanımı bir kalem kadar basit olan bir kamera istemişti.
1965: İnsan hayatının erken dönemlerini gözler önüne seren emsalsiz seride, İsveçli fotoğrafçı Lennart Nilsson 7 haftalık bir embriyo'yu görüntülemiştir.
1966: Karizmatik lider Michelanelo Antonioni's Blow-Up isimli filmi, diğer bütün sanatçılara ilham kaynağı olacak moda fotoğrafçılığı tekniklerini ortaya koydu.
1967: İlk cadde üstü ekspress baskı dükkanı San Diego (California)'da kuruldu ve ekspress filme gün doğdu.
1967: Diane Arbus tarafından çekilen üçüzler, çıplaklar, acuzeler, travestiler, kadın kılığına girmişler, yeni ve sansasyona yol açan dokümantatif fotoğrafçılığın yeni bir parçasıdır.
1969: Nixon'un basın danışmanı Ron Ziegler fotoğraf fırsatı kavramını ortaya atmıştır. (başkanın en iyi görünütülerinden oluşan özeti tanımlayan bir terim)
1969: Bu evlenen çift fotoğrafı, Metropolitan müzesinde sergilenen "Aklındaki Harlem" isimli sergide yer almıştır. Bu sergi bir stüdyo fotoğrafçısı olan James Van Der Zee'ye ün kazandırmıştır.
1972: Ünlu Jackie Onassis, mahkeme tarafından en fazla 50 yard yaklaşma cezası verilene kadar, paparazzi Ron Galella tarafından rahatsız edilmiştir.
1972: İlk CAT taramasi Londra'da yapildi. Bu ilk örnek bir sene sonra bir hastanın beyin tümörünün tespitinde kullanıldı. Bu tür X ray filmlerinin sayısı yıllık iki milyona aşmaktadir.
1976: Viking I yayın aracının başka bir gezegenin renkli görüntülerini alması, uzay fotoğrafçılığında dev bir sıçrama yarattı. Mars gezegeninin yüzeyi tozlardan dolayı kırmızı görünmektedir.
1987: Dünya 35mm, kullanıp atılabilen kamera ile tanıştı. Fuji Color'un ürettiği "Fuji Color Quick Snap" adındaki birkaç gramlık, 24 kareden olusan film, "gülümse, çek ve sonra çöpe at" mantığıyla çalışmaktaydı.

Kaynak : Anniversary Issue - Life