Back to Main Page Back to Main PageSon SayıÖnceki SayılarEditörlerİletişim

Editörden

Gezgin Fotoğrafçılar

Uzaklardan

Vizyon Limiti II

Tasar-Düzenleme ve Kompozisyon

Kaktüs

Özde Fotoğraf

"Taşın ve İnancın Şiiri Mardin"

Fotoğrafın Tarihsel Belge Olarak Anlamı

Orojeni

"Temel Tasarım " Işık

Astro Fotoğraf

"Solan Renkler" Kapılar

Fotoğrafın 150 Yılı

Cadı Kazanı

"Okudunuz mu, Gördünüz mü?"

"Sokaklarda Seksekler"

Ciddiyet

Yol Notları

Eğitim
· Temel Eğitim, Diyafram-Enstantane
· İleri Düzey, Efektler

Fotoğraf Dünyasından Haberler

Pano

Platformlar
· PTFD (Profesyonel Tanıtım Fotoğrafçıları Derneği)
· Salı Grubu

Yeni Umutlar
· Semiha Dugan
· Nuray Oksüz
. Öznur Bağcı

Sergi Salonu
· Ahmet Budak
· İsmail Güzelmansur

Suyunu Çıkaranlar

"Bir Ülke Bir Fotoğrafçı"

Portfolyolar
· Cengiz AKDUMAN
· Necmettin KÜLAHÇI
· Dursun Ali SARIKOÇ

 

Sayı 9

NECMETTİN KÜLAHÇI


1932 Yılında Elazığ'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Elazığ'da tamamladı. Fotoğraf hayatına 1952 yılında değerli hocası Şinasi Barutçu ile MEB'na bağlı Öğretici Filmler Merkezinde çalışarak başladı. Bu beraberlik 6 yıl sürdü. Daha sonra kendi stüdyosunu açarak profesyonel çalışmaya başladı. Reklam ve tanıtım fotoğrafçılığını ağırlıklı olarak fotoğrafçılığın bütün dallarında devam ettirmektedir.

Şinasi Barutçu'nun kurduğu Türkiye Amatör Fotoğra f Kulübü'nün üyeleri arasında yer aldı. Yurt içi ve yurt dışı çeşitli yarışmalarda ödül ve mansiyonları vardır.

1989 yılında DASK (Doğa Araştırmaları ve Sporları Kulübü) kurucu üyelerindendir. DASK bünyesinde bir çok TRT belgeselleri, radyo progra
mları ve eğitimler veren derneğin 3 dönem yönetim kurulu başkanlığını üstlendi. Dernek içinde bir çok sergi ve dia gösterisini Türkiye ve Kıbrıs'ta gerçekleştirdi. Ayrıca DASK'ın her yıl düzenlediği DOGAY'ın (Doğada Görüntü Avcılığı Yarışması) yapılmasında öncü olmuştur. DOGAY Türkiye'de ilk yapılan doğa yarışması olmasından dolayı son derece önemlidir.

1994 yılında kurulan FSK (Fotoğraf Sanatı Kurumu)'nın kurucu üyelerindendir. Kurumda birçok seminer ve dia gösterisi düzenleyen Külahçı'nın fotoğraf yarışmaların
da jüri üyelikleri vardır.Ayrıca 1994 yılında Dağcılık Federasyonu'nda yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. Bir doğa aşığı olan Külahçı Anadolu'nun dağlarına ve zirvelerine zengin bir fotoğraf arşivine sahiptir.

D oğay a beraber gittiği bir çok insana doğayı ve doğa fotoğrafçılığını sevdi
rmiştir. Halen kızı ile kendi fotoğraf stüdyolarında profesyonel yaşamını sürdüren Külahçı için fotoğraf çekmek bir yaşam biçimidir.