Back to Main Page Back to Main PageSon SayıÖnceki SayılarEditörlerİletişim

Editörden

Gezgin Fotoğrafçılar

Uzaklardan

Vizyon Limiti II

Tasar-Düzenleme ve Kompozisyon

Kaktüs

Özde Fotoğraf

"Taşın ve İnancın Şiiri Mardin"

Fotoğrafın Tarihsel Belge Olarak Anlamı

Orojeni

"Temel Tasarım " Işık

Astro Fotoğraf

"Solan Renkler" Kapılar

Fotoğrafın 150 Yılı

Cadı Kazanı

"Okudunuz mu, Gördünüz mü?"

"Sokaklarda Seksekler"

Ciddiyet

Yol Notları

Eğitim
· Temel Eğitim, Diyafram-Enstantane
· İleri Düzey, Efektler

Fotoğraf Dünyasından Haberler

Pano

Platformlar
· PTFD (Profesyonel Tanıtım Fotoğrafçıları Derneği)
· Salı Grubu

Yeni Umutlar
· Semiha Dugan
· Nuray Oksüz
. Öznur Bağcı

Sergi Salonu
· Ahmet Budak
· İsmail Güzelmansur

Suyunu Çıkaranlar

"Bir Ülke Bir Fotoğrafçı"

Portfolyolar
· Cengiz AKDUMAN
· Necmettin KÜLAHÇI
· Dursun Ali SARIKOÇ

 

Sayı 9

SALI FOTOGRAF GRUBUYanılmıyorsam, 1995 yılının ilkbaharındaydık, fotoğraf fuarını ziyarete gitmiştim. Bir çok etkinlik izleyeceğimiz ve kuşkusuz fotoğrafçı dostlarımızla karşılaşacağımız bir mekandı. Selamlaşmalar, sohbetler, bilirsiniz bu sıcak dost ortamını. Böyle ortamlarda genellikle programlar yapılır ve "Uzun zamandır görüşemedik, bir rakı içelim bir gün" şeklinde konuşulur İşte aynı gün içinde birkaç kişiden böyle bir davet alınca ileride grubumuzu oluşturacak olan ilk fikirsel tohumlar atıldı içimizde.

İsa Çelik usta' nın sergi kitapçığından bir alıntı yapalım. Melih Cevdet Anday'a sormuşlar, "Usta, biz de gençliğimizde şiir yazdık, ama size şair diyorlar, bize demiyorlar. Nedir bu iş?" diye Yanlış anımsamıyorsam ustanın yanıtı şöyleydi. "Şair diye şiiri dert edinene derler...." Böylece biz de fotoğrafı dert edinen insanlarla, ortak paydası "fotoğraf" olan dostlarımızla birlikte yemekli, rakılı sohbet için bir araya gelmeye başladık. Kültür, sanat ve ülke sorunlarının yanında ağırlıklı olarak fotoğrafın konuşulduğu bu birliktelik çok doğal bir biçimde bir gruba dönüştü.

"Grup" nedir? "Düşünceleri, görüşleri, çıkarları bir olan kişilerin belirli bir amacı veya amaçları gerçekleştirmek için biraraya gelmeleriyle oluşan topluluk" Bizim ortak paydamız nedir? "Fotoğraf" Hangi günler toplanıyoruz? "Salı" ve SALI FOTOĞRAF GRUBU.

Beş yılı aşkın bir süredir, doğal bir biçimde aramıza yeni katılan veya ayrılmayı tercih eden dostlarımız oldu kuşkusuz ama, her ay' ın ikinci Salı günü biraraya gelen; iyi, doğru ve güzel fotoğrafın peşindeki "fotoğraf delisi" Merih Akoğul, Ali Borovalı, Gültekin Çizgen, Engin Ertan, İlyas Göçmen, Metiner Gören, Aramis Kalay, Cengiz Karlıova, Ahmet Kuzik, Nevzat Yıldıran ve İbrahim Zaman; ilk etkinliği 1998 yılında Gültekin Çizgen portrelerinden oluşan sergi ile gerçekleşti. Bundan sonra "İstanbul" ve "Sandallar" konulu ajandalar yayımlandı, toplu dia gösterileri ve benzeri etkinliklerin ardından son olarak 2001 yılında İsa Çelik portrelerinden oluşan yeni bir sergi ile fotoğrafsever dostlarımızın karşısına çıktık.

Ömrünü ve gönlünü fotoğrafa adamış Salı Fotoğraf Grubu'nun bundan sonra da yeni projelerinin olması doğaldır, ve bunların gerçekleşeceği günleri bekleyelim...

Nevzat Yıldıran
Mayıs 2001